Instalacje Elektryczne Adam Jaskółka Mysłowice

Międzynarodowy Dzień Elektryka 10.06.2020r.

Międzynarodowy Dzień Elektryka 10.06.2020r.

  Międzynarodowy Dzień Elektryka (początkowo Dzień Elektryka) został ustanowiony w dniu 27 czerwca 1985roku przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Święto zostało powołane na pamiątkę, przypadającej w 1986 roku, 150 rocznicy śmierci André Marie Ampère’a, uczonego odkrywcy praw rządzących elektryką.

     W czerwcu 2000 roku w trakcie spotkania dziekanów wydziałów elektrycznych w Szczeciniem prezes Stowarzyszenia ustanowił dzień 10 czerwca jako datę Święta oraz zaprosił do wspólnych obchodów wszystkich stowarzyszeń inżynierów elektryków zrzeszonych w EUREL, EUREL jest Konwencją Narodowych Stowarzyszeń Elektryków w Europie. Instytucja została założona w 1972 roku w Szwajcarii. Obecnie w skład instytucji wchodzą stowarzyszenia z dziesięciu krajów europejskich. Celem działania konwencji jest wymiana informacji oraz wiedzy naukowej, technicznej i związanej z elektrotechniką. EUREL przyczynia się do rozwoju nauk technicznych wśród europejskich społeczeństw.

     Obecnie zawód elektryka wymaga odpowiedniego wykształcenia, umiejętności oraz sprzętu. Elektryk odpowiedzialny jest za montaż i naprawę instalacji elektrycznych, a także konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych. Dobry fachowiec potrafi zaprojektować instalacje lub sieci elektryczne, zamontować je zgodnie z dokumentacją techniczną oraz wykonywać przeglądy i konserwacje techniczne instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych. A w jaki sposób można zostać elektrykiem? Zawód elektryka można wykonywać po ukończeniu szkoły zawodowej, średniej (technikum) lub studiów wyższych. Inną drogą jest zdobycie odpowiednich uprawnień w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych, na przykład SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) i SIP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich). Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 roku określa szczegółowe zasady potwierdzenia posiadanych kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *